»

Kas 01

e-devlet Kapısı açıldı!

1 Kasım 2010 gününden itibaren ssk hizmet dökümleri SGK web sayfası üzerinden değil, e-Devlet web sayfası üzerinden alınmaya başlandı. Emeklilerin aylıklarını aldıkları banka değişikliği de artık e-Devlet web sayfası üzerinden yapılacak. Bugüne kadar www.ssk.gov.tr, www.bagkur.gov.tr ve www.emekli.gov.tr sayfalarından isteyen her vatandaş özgürce girerek kendisine ya da bir başkasına ait bilgileri sorgulayabiliyordu. Yeni e-devlet sistemiyle bu güvenlik problemi ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Yeni e-devlet sistemi sayesinde her vatandaş sadece kendine ait bilgileri sorgulayabilecek. Ancak bunun için her vatandaşın tamamen kendine özel e-devlet şifresi alması gerekiyor.

E-DEVLET ŞİFRESİ Nasıl Alınır?

e-devlet kapısından hizmet almak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak şifre almanız gerekiyor:

1- e-devlet şifresi
2- Mobil imza
3- Elektronik imza
4- TC kimlik kartı

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. Şifre ilk alındığında bir kereye mahsus PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir. Bu masraf dışında yıllık bir ücret ödenmesi gerekmiyor.

e-devlet şifresi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki makalelerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

e-devlet şifresi nasıl alınır?

e-devlet şifresi

MOBİL İMZA NASIL ALINIR?

Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon. Bu hizmeti kullanmak için GSM operatörlerinden bilgi alabilirsiniz. e-Devlet Kapısı’nda mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur.

ELEKTRONİK İMZA NASIL ALINIR?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

TC KİMLİK KARTI NASIL ALINIR?

TC kimlik kartı, yakın gelecekte kanuni olarak nüfus cüzdanının yerine geçerek, vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır. TC kimlik kartı, yapılan pilot uygulama kapsamında, Bolu ilinde ikamet eden vatandaşlarımıza verilmektedir. TC kimlik kartı ile giriş yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır:

Standart Kart Okuyucu ile giriş: TC kimlik kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü ve AKİS sürücüsü kurulu olmalıdır.

Kart Erişim Cihazı ile giriş: Sahip olduğunuz bir KEC ile www.turkiye.gov.tr’nin belirleyeceği politika ile giriş yapabilirsiniz. Giriş, ilk etapta kart, PIN ve parmak izi üçlüsü kullanılarak yapılacaktır. Bu yöntem standart kart okuyucuya göre çok daha güvenli bir giriş yöntemidir. Bilgisayarınızda KEC sürücüsü ve OYA kurulu olmalıdır.

Kaynak:Habertürk

e-devlet sistemine giriş için aşağıdaki linke veya resme tıklayınız.

https://giris.turkiye.gov.tr/

{lang: 'tr'}

1 yorum

1 ping

  1. AHMET GÜNDÜZ

    MAAŞ GÖSTERGE SİTENİZDE MAAŞ KESİNTİ VE DİĞER ALACAKLAR YANILTICI DESTEK PRİMİ GÖSTERME SUTUNU ORADA OLMAMALI MAAŞA EKLENEN BÖLÜMDE OLMALI.

  1. e-devlet Kategoriler

    […] e-devlet Nedir? […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>